Nie warto lać wody

go ile kosztuje jego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno. I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zasta

Nie warto lać wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

O oszczędzaniu energii

Każdy kto ma swój własny dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile kosztuje jego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno.

I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym co możemy zrobić, żeby nasz dom nie potrzebował aż takiej ilości energii.

Oczywiście, jeżeli budujesz nowy budynek to warto zastosować rozwiązania energooszczędne - dobre okna, ocieplenie, czy odzyskiwanie ciepła za pomocą rekuperatora.

Jednak nasz stary dom też można zmodernizować, stosując dokładnie takie same metody - rekuperację, ocieplenie ścian, nowe okna o odpowiednich parametrach.


Środki chemiczne

Współczesny sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to także sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Ale jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej toksycznych dla przyrody, są proszki do prania. Zawierają między innymi fosforany, które są odpowiedzialne za rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Woda ze studni, czy z wodociągu - co się opłaca?

Woda z wodociągów często kosztuje krocie, a w wielu miejscach tej opcji zwyczajnie nie ma. Czy opłaca się zrobić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Zrobienie studni głębinowej to spory koszt, wymaga także uzyskania pozwolenia na budowę. Jest całkiem niemało formalności do załatwienia. Jednak czy studnia głębinowa to jedyna możliwość? Może wystarczy tradycyjna? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych powinna być odpowiednia. Jednak picie takiej wody może być ryzykowne - warto wykonać badanie takiej wody, można ją również uzdatniać.

Zasadniczo, woda ze studni to czasami jedyny sposób. Wywiercenie studni kosztuje, ale nie musimy płacić rachunków. Należy pamiętać, że trzeba też taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę możliwości - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z elektrycznych możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.



© 2019 http://kreskowka.com.pl/